Exoplaneta Qatar 2b

přidáno 19/2/2013
Autor článku: Jan Benáček
Exoplaneta Qatar 2b

Na hvězdárně pozorujeme nejrůznější astronomické objekty už nějaký čas. Při jasné noci v únoru letošního roku jsme se zaměřili na objekt, který jsme doposud nikdy nepozorovali a který není lehké spařit ani s pomocí moderní techniky a speciálního astronomického vybavení. Je to exoplaneta, planeta, která obíhá okolo neuvěřitelně vzdálené hvězdy. I profesionální astronomové z celého světa vynakládají značné prostředky, aby ji spařili a snad jednoho dne potvrdili existenci další, cizí (extrasolání) planety podobné té naší. Ani s pomocí moderní techniky a speciálního astronomického vybavení zahrnující kvalitní a dostatečně velký dalekohled s neméně dobrou astronomickou CCD kamerou (označení pro speciální, chlazený, počítačem ovládaný fotoaparát) ji není lehké spatřit.


A jak pozorování probíhá? Rozhodli jsme se pro exoplanetu s označením Qatar 2b. Jde o takzvanou zákrytovou exoplanetu. Exoplaneta při přechodu zakryje část své mateřské hvězdy. Je to podobné, jako když nastane u nás na Zemi zatmění Slunce, kdy ho zakryje Měsíc. Exoplaneta však zakrývá nepoměrně menší část, jako když vám nad hlavou v létě za lunečného dne proletí moucha. A právě ten pokles jasu měříme.


Hvězda s exoplanetou se v době pozorování (po půlnoci) nacházela asi 35° nad obzorem jihovýchodním směrem, asi 6° od jasné hvězdy Spica ze souhvězdí Panny. Přechod exoplanet trvá kolem 2-3 hodin, ani tento nebyl výjimkou, což nám pozorování potvrdilo.


Ještě dodám nějaké parametry: Exoplaneta je 2,5x hmotnější než planeta Jupiter, tj. asi 800x hmotnější než Země, a obíhá hvězdu (červeného trpaslíka) o tří čtvrtinové hmotnosti než je naše Slunce, ve vzdálenosti 50x menší než vzdálenost Země-Slunce. Jeden oběh planetě zabere pouze 1,3 dne. Zatím je to jediná známá exoplaneta v této soustavě, ale z některých pozorování vyplývá, že by se zde mohla vyskytovat další. Exoplanetu proto budeme sledovat i nadále a budeme se snažit potvrdit výskyt i druhé planety v této soustavě.