Vybavení na hvězdárně - neaktuální (už tam je půlmetr!)

Newton 400 mm

"Čtyřícítka" je největší dalekohled na vyškovské Hvězdárně. Je to dalekohled typu Newton. Jak už název napovídá, má primární parabolické zrcadlo o průměru čtyřicet centimetrů s ohniskovou vzdáleností 1 650 mm. Výstup z dalekohledu je řešen elektronickým výtahem, který lze ostřit s ovladačem i počítačem. Dále obsahuje zabudované standardní BVRI filtry. Na výtah je možno připevnit okulár o průměru 1.25" nebo astronomickou CCD kameru. Na tubusu dalekohledu je přidělán 100 mm ED dalekohled s hledáčkem. Tubus je uchycen ve velice pevné vidlicové montáži, která je umístěna na vlastním sloupu odděleném od zbytku budovy. Montáž dalekohledu je osazena krokovými motory, které lze řídit pomocí ovladače i počítače, včetně hodinového chodu.

Refraktor 100 mm

Deseticentimetrový dalekohled je nově pořízený v létě 2012 apochromatický (ED) dalekohled s čočkou o průměru 100 mm slouženou ze dvou nizkorozptylových skel, které mají omezit barevnou vadu. Je to nejlépe kreslící dalekohled na hvězdárně, který dokáže zobrazit neuvěřitelné detaily jasných i méně jasných objektů. Na dalekohled je možno přidělat 1.25" a 2" okuláry přes zenitové zrcátko. Dalekohled obsahuje přesně seřízený hledáček s velkým zorným polem.

Newton 250 mm

Dalekohled je typu Newton s průměrem primárního zrcadla 250 mm a ohniskovou vzdáleností 1 200 mm. Dalekohled obsahuje přesný hledáček. K tubusu patří i elektronická montáž EQ6 s hodinovým strojkem a krokovými motory. Montáž je řízena pomocí ovladače. K dalekohledu je přidělán autoguiding (automatické sledování polohy hvězd a řízení dalekohledu tak, aby hvězdy byly pořád ve stejném místě) s vlastním refraktorem, koma korektor a kvalitnější okulárový výstup. Dalekohled je tím pádem vhodný nejen pro lepší vizuální pozorování, ale i pro astrofotografii.

Sluneční dalekohledy

Sluneční dalekohledy jsou soustava dalekohledů umístěných na jedné montáži. Slouží pro denní pozorování Slunce. První dalekohled je refraktor o průměru 80 mm s ohniskovou vzdáleností 600 mm se speciálním Hα filtrem. Ten slouží k pozorování Slunce ve velicé úzké části spektra (tzn. v jedné velice kontrétní a přesné barvě, ostatní nejsou vidět). To umožňuje pozorování slunečních částí, které jsou běžně přezářeny - sluneční protuberance a erupce. Druhý dalekohled je refraktor o průměru 100 mm. Na něj je přidělán odstiňující filtr pro obrovské zeslabení světla. Pomocí dalekohledu se pozorují sluneční skvrny. Oba dalekohledy jsou velice vhodné na pozorování slunečních zatmění. K dalekohledům patří i montáž EQ3 s možností přidělání krokových strojů, které jsou též na Hvězdárně k dispozoci.